Gości online:   8

     
       

NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA "MISIE" - mosiądz srebrzony, sygn. "po 1893 r." RZADKOŚĆ!!

Podwójna figurka z mosiądzu srebrzonego firmy NORBLIN WARSZAWA.
Sygnowana na stopie misia znakiem owalnym: "NORBLIN i Ska GALW. WARSZAWA" - znak ten był w użyciu w latach przed 1872 i po 1893. Obok drugi znak: w kole łąbędź z gwiazdką. Łabędź był wyróżnikiem firmy, znakiem warsztatowym, ale ten znak w kole - mimo, że występujący np. w zestawach sygnatur Norblina - nie został opisany w literaturze (lub ja na taki opis nie natrafiłem).
Numer modelu 1134. Wysokość numeru pozwala  wniaskować, że to obiekt z okolic 1900 r.

NORBLIN -  W 1820 r. syn Jana Piotra Norblina de la Gourdaine – Aleksander Jan Konstanty Norblin wraz z V. Zierem założył zakład brązowniczy „Norblin i Spółka”. Początkowo mieścił się przy ul. Długiej. W 1823 r. został przeniesiony na Krakowskie Przedmieście. Wytwarzano świeczniki, wazony, ozdoby stołowe i sprzęt do gotowania. Wykonano także cyborium z krucyfiksem i pokrywę ze złoconego brązu do chrzcielnicy dla kościoła św. Aleksandra.

Po kilku zmianach adresu, gwałtownym rozwoju firmy i przejęciu wielu konkurencyjnych zakładów - doszło do powstania giganta, który przybrał nazwę: Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner" w Warszawie.

Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych rozwijała się dynamicznie, z przerwą w okresie I wojny światowej; w II Rzeczypospolitej była jednym z największych polskich przedsiębiorstw metalowych. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana w 1948 r. i funkcjonowała pod nazwą: Walcownia Metali „Warszawa”; w 1982 r. przekazana na cele muzealne.

Wyroby oznaczone marką "Norblin" wcześniej trafiające na dwór cara Rosji, znajdują się w każdym chyba polskim muzeum i  są przedmiotami poszukiwanymi przez kolekcjonerów i znawców. O ile platerów Norblina na rynku jest stosunkowo dużo, to FIGUR NIE MA WCALE!!!

Wysokość: 12 cm. Waga (mimo małego rozmiaru) - 665 g.

STAN IDEALNY ( z jednym wyjątkiem: pani misiowa ma w zakolu łapy dziurkę, która sugeruje, że być może miała tam osadzony np. dzbanek z miodem, albo jakiś kosturek...)

DUŻA RZADKOŚĆ!


NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
NORBLIN WARSZAWA -  FIGURKA
Powrót na górę;| Powrót do listy CENA: 4000


stat4u

Odwiedziny: 1283

Copyright by SMARTNET