Gości online:   10

     
       

JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 ) - "BRZASK" (1893/4 r.) - olej/płótno, sygn. INFORMACJE DODATKOWE

W uzupełnieniu oferty obrazu "Brzask" Józefa Chełmońskiego podaję znane mi fakty z historii obiektu:

- Obraz "Brzask" ostatni raz widziany był publicznie w okresie międzywojennym na wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1927 r. (patrz niżej foto 6)

- Jego dalsze losy są nieznane poza faktem, że długie lata jest w posiadaniu rodziny obecnej właścicielki, która dojrzała do decyzji sprzedaży obrazu u progu 2015 roku. Zwróciła sie wtedy do kilku osób po ocenę i wycenę obiektu.

- Wybitny znawca twórczości Józefa Chełmońskiego i jego monografista - Tadeusz Matuszczak z Poznania (który wspomagał mnie już przy sprzedaży trzech obrazów Chełmońskiego) ucieszył się niezmiernie z faktu powrotu na rynek sztuki tego dzieła, które uważano za zaginione i wydał bardzo o nim pochlebną opinię.

- "Ekspertyzę i wycenę" na piśmie wystawiła z datą 17. 01. 2015 r. mgr Ewa Komuszyńska - Nagurska, biegły sądowy ds. wycen i ekspertyz dzieł sztuki, rzeczoznawca Ministra Kultury. Całość jej pozytywnej opinii załączam na fot. 6 - 9. Badając obraz w świetle UV i podczerwieni nie stwierdziła żadnego innego podpisu poza podpisem Józefa Chełmońskiego, a wobec ujawnionych zabiegów konserwatorskich wyceniła obraz na 300 000 zł. Odpowiadając na moje zapytanie w sprawie uprawnień autorek ekspertyz oferowanego obrazu - Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury zawiadomił mnie wczoraj (21 czerwca 2018 r.), że w momencie wystawiania ekspertyzy p. Komuszyńska - Nagurska była na oficjalnej liście rzeczoznawców Min. Kultury, a obecnie, w nowej kadencji tej listy ( kadencje są trzyletnie) wprawdzie Jej w spisie nie ma, bo się o to nie starała, ale nie utraciła żadnych uprawnień i Jej opinie są rzetelne i wiążące.

- Swą opinię (też pozytywną) wystawiła również inna rzeczoznawczyni, ale z informacji Ministerstwa Kultury wynika, że decyzją Ministra Kultury w sierpniu 2016 roku utraciła uprawnienia, wobec licznych nierzetelnych wycen badanych obiektów (wycen - nie ocen merytorycznych!), więc tę opinię pomijam;

- Pojawienie się "Brzasku" na rynku sztuki było takim wydarzeniem, że poświęciła mu czas telewizja (patrz foto. 1) oraz odbyła się wystawa obrazu w Pałacu w Radziejowicach należącym do Ministerstwa Kultury, gdzie funkcjonuje "mini" Muzeum Chełmońskiego". Józef Chełmoński miał dom w pobliskiej Kuklówce. gdy wrócił po studiach w Monachium (foto 2 - 4).

- Ostatecznie obraz trafił do katalogu aukcji grudniowej (nadal w 2015 r.) Domu Aukcyjnego Polswiss w Warszawie (foto 5 - 6) z ceną wywoławczą 250 000 zł i estymacją 300 000 - 500 000 zł, co zapewne wynikało z wyceny załączonej ekspertyzy. I wtedy zaczęły się dziać dziwne rzeczy... Objawiła się nieznana osoba przysyłając przedwojenną pocztówkę z reprodukcją "Brzasku" i tekstem, że to obraz Józefa Rapackiego! W powstałym zamieszaniu nie wszyscy zauważyli, że na pocztówce obraz... nie był podpisany (! ), ale żeby sytuację uspokoić Polswiss obraz z aukcji wycofał (jak myślę) przez pozorowaną sprzedaż za 290 000 zł, co jest normalną procedurą w takich sytuacjach (patrz na mojej stronie internetowej w dziale "Felietony" - 3 felietony zatytułowane "Kulisy aukcji", a szczególnie felieton "Kulisy aukcji II")

- Wszyscy zainteresowani podzielili się na: tych, którzy uwierzyli w przedwojenną pocztówkę i tych, którzy nadal stali i stoją na stanowisku, że to bezwzględnie obraz Józefa Chełmońskiego, a pocztówkę można tłumaczyć tak:

- ALBO wydawca pocztówki miał złe informacje lub popełnił błąd w druku;

- ALBO pocztówka to "numer" wymyślony przez kombinatorów działających na rynku sztuki dla drastycznego obniżenia ceny obrazu, który mieli zamiar kupić za zupełnie inne pieniądze. Może o tym świadczyć fakt, że po pojawieniu się pocztówki do właścicielki obrazu zgłosił sie anonimowy oferent z propozycją 60 000 zł. Tu kłania się modne w tej chwili RODO - ktoś, gdzieś, zdradził adres (telefon) właścicielki, a tego robić nie wolno!

Ja osobiście wierzę w ekspertyzy rzeczoznawców, nie w szemrane pocztówki, czego i moim klientom życzę!


 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
 JÓZEF CHEŁMOŃSKI (1849 - 1914 )   -
Powrót na górę;| Powrót do listy CENA: 80000


stat4u

Odwiedziny: 1017

Copyright by SMARTNET