Sprzedany
FRANCISZEK STAROWIEYSKI (1930 - 2009) - "KOMPOZYCJA" - serigrafia, papier, sygn. 2003 r. - Z CERTYFIKATEM AUTENTYCZNOŚCI Serigrafia bez tytułu, o wymiarach 29 x 41 cm (w świetle odcisku), oprawiona w passe-partout i ramkę współczesną (50 x 63 cm).
Sygnowana (centralnie ołówkiem) , monogramem artysty "SFB" oraz datą "1703", co oznacza rok 2003, bowiem Franciszek Starowieyski zwykł antydatować swe prace cofając kalendarz o 300 lat.
Praca posiada " Potwierdzenie autentyczności " wystawione przez Dom Aukcyjny Rempex w Warszawie i Agencję Art Konsultant Adama Konopackiego wystawione w dniu 23 kwietnia 2009 r. (Załączam foto.)
Franciszek Starowieyski
Urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Jan Byk. Malarz ( malarstwo olejne i ścienne ), rysownik, grafik, twórca plakatów, barokowej kaligrafii, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Od 1970 r antydatuje wszystkie prace o 300 lat wstecz.
Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej; jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat.
Był wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Na stałe związany był z galeriami: Aberbacha w Nowym Jorku, Spicchi dell`Est w Rzymie, AREA w Paryżu. Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu.
Wymyślił i realizował spektakle Teatru Rysowania , w czasie których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu".
Artysta był bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego "Bykowi chwała".
Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w : Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).
Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej.
Jeden z "kultowych" polskich artystów współczesnych.
Stan oferowanej serigrafii znakomity !









|