Sprzedany
NORBLIN WARSZAWA - CUKIERNICA PLATEROWA SKRZYNKOWA - około 1883 r. Platerowa cukiernica skrzynkowa z przykrywką na zawiasie.
Sygnowana na dnie: "NORBLIN & Co - GALW: WARSZAWA" - znak ten był w użyciu przed 1883r. Obok numer modelu "1354" i "N", co oznacza srebrzony wyrób z tzw. "nowego srebra", czyli stopu miedzi, cynku i niklu. NORBLIN - W 1820 syn Jana Piotra Norblina de la Gourdaine – Aleksander Jan Konstanty Norblin wraz z V. Zierem założył zakład brązowniczy „Norblin i Spółka”. Początkowo mieścił się przy ul. Długiej. W 1823 został przeniesiony na Krakowskie Przedmieście. Wytwarzano świeczniki, wazony, ozdoby stołowe i sprzęt do gotowania. Wykonano także cyborium z krucyfiksem i pokrywę ze złoconego brązu do chrzcielnicy dla kościoła św. Aleksandra. Po kilku zmianach adresu, gwałtownym rozwoju firmy i przejęciu wielu konkurencyjnych zakładów - doszło do powstania giganta, który przybrał nazwę: Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner" w Warszawie. Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych rozwijała się dynamicznie, z przerwą w okresie I wojny światowej; w II Rzeczypospolitej była jednym z największych polskich przedsiębiorstw metalowych. Fabryką kierował wówczas inż. Stefan Przanowski – znany przemysłowiec, minister przemysłu i handlu. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana w 1948r. i funkcjonowała pod nazwą: Walcownia Metali „Warszawa”; w 1982 przekazana na cele muzealne. Wyroby oznaczone marką "Norblin" wcześniej trafiające na dwór cara Rosji, znajdują się w każdym chyba polskim muzeum i są przedmiotami poszukiwanymi przez kolekcjonerów i znawców.
Korpus typowy, skrzynkowy, gładki.
Wnętrze bez złoceń. Nóżki w kształcie kulek.
Przykrywka na zawiasie, zamykanie zatrzaskowe z przyciskiem z przodu. Wymiary: 12,5 x 9 x 8 cm.
STAN BARDZO DOBRY. (na ściance przedniej korpusu lekkie nadpęknięcie nie mające żadnego wpływu na użytkowość cukiernicy - pokazuję na zbliżeniu Fot.7).







|