Gości online:   2

     
     

Sprzedany


JERZY KOSSAK - "WIZJA NAPOLEONA W ODWROCIE SPOD MOSKWY ". olej, płótno, sygn.1930 r.

Olej na płótnie (94 x 143 cm) w ramie drewnianej, oryginalnej, z epoki, malowanej mazerunkowo na starą cynę (115 x 164 cm) sygnowany (lewa dół) "Jerzy Kossak 1930".

Jest to jedna z wielu wersji tego tematu, do którego Kossak wracał wielokrotnie. Różne wersje "Wizji Napoleona" malował w różnych formatach. Ta wersja nie jest największą -  w Domu Aukcyjnym Agra Art w Warszawie 9.12. 2018 r. (miesiąc temu !!)  - "Wizja" sygnowana "1924 r." miała rozmiar 97 x 145 cm i sprzedała się za 59 000 zł (+20% dla aukcjonera), przy estymacji 60 000 zł - 80 000 zł, a w Sopockim Domu Aukcyjnym (w maju 2018 r) oferowano wersję o formacie 130 x 170 cm!!, jednak przy estymacji 90 000 zł - 120 000 zł obraz nie został sprzedany.

Oferowany obraz malowany na płótnie był przez wiele lat wyjęty z ramy i zrulowany (okres wojny i lata pięćdziesiąte), dlatego został przeze mnie poddany odświeżeniu w profesjonalnej pracowni renowacji w Szczecinie. Podklejono warstwę malarską, (BEZ DUBLAŻU !!) odświeżono werniks, podklejono jedną dziurkę.
Znakomita rama, idealna dla tego obiektu! Drobna naprawa ramy w górnym prawym rogu - bez znaczenia.
Stan zachowania zarówno podobrazia jak i malunku - bardzo dobry. Na podobraziu stemple państwowej "Desy", gdzie (prawdopodobnie?) obraz kupił ojciec ostatniej właścicielki. Po jego śmierci zbiory zaczęła wyprzedawać jego żona, a następnie (już w XXI wieku) jego córka. Z jej rąk oferowany wyżej obiekt trafił do mojego antykwariatu w 2015 roku i został sprzedany polskiemu klientowi mieszkającemu w Norwegii. Obecnie właściciel obrazu zamierza  wrócić do Polski i wobec tych zmian ponownie oddał obraz do mojego antykwariatu celem sprzedaży. 

Jerzy Kossak, syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń ukazywany w portretach, scenach ułańskich, wojennych i scenach z polowań. Jerzy Kossak brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem już za życia artysty, a obecnie należą do kanonu polskiej sztuki.


 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
 JERZY KOSSAK -
Powrót na górę;| Powrót do listy CENA: 35000


stat4u

Odwiedziny: 3237

Copyright by SMARTNET