Gości online:   8

     
     

Sprzedany


JULIAN FAŁAT - "WIDOK NA GIEWONT" - akwarela/papier, sygn. 

DUŻA akwarela na papierze (41 x 75 cm w świetle passe-partout), oprawiona w bardzo starannie dobraną współczesną ramkę włoską (67 x 99 cm), sygnowana (prawa dół) typowym podpisem autora: "JFałat". 

Akwarela przedstawia "Widok na Giewont". Przejrzałem około 400 akwarel Juliana Fałata na Artprice i znalazłem jeszcze jedną, inną, przedstawiającą "Widok na Giewont" pokazany przez autora z tej samej perspektywy. Pokazuję ją na przedostatnim foto.

FAŁAT Julian (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latach 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował, był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu.
W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę osiadł w swej posiadłości w Bystrej i tam zmarł..

 

STAN IDEALNY!


 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
 JULIAN FAŁAT -
Powrót na górę;| Powrót do listy CENA: 25000


stat4u

Odwiedziny: 210

Copyright by SMARTNET