Gości online:   2

     
     

Sprzedany


"BUDAI" -   kość słoniowa  - CHINY, epoka MING XVII w.   

BUDAI - figurka z kości słoniowej. Chiny - dynastia Ming, ca.  poł. XVII wieku.
Figurka sygnowana pod podstawą znakiem pozwalającym na powyższe datowanie, z charakterystycznym zwrotem "wielki" i cechami znanymi m.inn. z porcelany chińskiej z tego okresu.
Wysokość 10 cm, waga 292 g.
 
BUDAI - (Nie mylić z Buddą!) - to mocno osadzona w chińskiej kulturze postać wędrownego mnicha będącego uosobieniem zadowolenia i obfitości. Tradycyjnie przedstawiany jest jako sympatyczny grubasek o łysej głowie w prostej szacie zawsze z odsłoniętym torsem i brzuchem, po którym zwykł był się głaskać z zadowoleniem. Nosił wszystkie swe rzeczy w worku i niekiedy właśnie z tym workiem był przedstawiany w malowidłach i rzeźbach. Z czasem ludzie zaczęli głaskać po brzuchu postacie Budai w oczekiwaniu zadowolenia i obfitości, które miały na nich spłynąć, tym bardziej, że Budai był jednym z kilku "niezatwierdzonych świętych" i został włączony do Panteonu Zen.

Oferowany obiekt jako artystyczny wyrób z tak odległej epoki (pnad 400 lat !!!) - nie podlega obostrzeniom Konwencji Waszyngtońskiej, które dotyczą zakazów handlu współczesną kością słoniową. Do obiektu jest dołączony dokument z marca 2019 r. pozwalający na jego wywóz z Francji, gdzie kupiony był na aukcji.
Na przedostatnim zdjęciu pokazuję wydruk wyniku licytacji podobnej figurki z londyńskiej aukcji sztuki chińskiej, gdzie uzyskała ona cenę 10 000 FUNTÓW !
STAN ZNAKOMITY!  Siatka krakelur na figurze i zżółknięcia kości nie są (!!) żadnymi uszkodzeniami - to efekty naturalnego starzenia sie kości słoniowej. (Jedynie  - co pokazuję na foto czerwoną strzałką -  3 palce prawej dłoni mają maleńkie ubytki). Znalazło to odbicie w cenie.
 


Powrót na górę;| Powrót do listy CENA: 2900


stat4u

Odwiedziny: 2271

Copyright by SMARTNET