Gości online:   9

     
     

Sprzedany


    N.N. "Portret damy" - olej/płótno, XVIII w. (?) XIX w. (?)   

Olej na płótnie (73  x 57 cm) w dekoracyjnej ramie złoconej (89 x 73 cm),  widoczny w owalnej, drewnianej, złoconej maskownicy (68 x 52 cm).
Obraz jest niesygnowany. Może to być malarstwo z południa Włoch lub Niemiec (tam, w południowych Niemczech został kupiony przed laty przez właściciela).
Jest też pewien kłopot z datowaniem portretu. Zarówno ujęcie tematu (typowa dla epoki postawa modelki, typowe ułożenie rąk), jak cechy stylistyczne oraz ubiór i biżuteria postaci - wszystko odpowiada malarstwu portretowemu z okresu baroku. Może to jednak być też bardzo udane późniejsze naśladownictwo. 

Pewnymi tropami czasu powstania są - jak zawsze - m.inn. użyte płótno i grunt pod malunek. Zaprzyjaźniona z nami profesjonalna pracownia konserwatorska w Szczecinie dokonała podklejenia rozstępującego się płótna w jednym miejscu krosna (pokazuję na foto), wzmocniła krajkę podklejeniem odpowiedniej siateczki i stwierdziła przy tym, że jest to płótno cienkie, nie maszynowe, a więc powstało zapewne kilkaset lat temu. Natomiast nie znamy składników gruntu. Należy dokonać fachowego badania chemicznego (najlepiej w Toruniu,  koszt 200 zł) i jeżeli będzie w skladzie ołów, to będzie znaczyło, że malowano portret w okresie baroku, jeśli będzie cynk, to znaczy, że obraz jest XIX-wieczny. Tak, czy siak - autora nie da się ustalić.

Obiekt bez uszkodzeń, rama (BARDZO dekoracyjna) również w znakomitym stanie.

PIĘKNY OBIEKT!

.


     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
     N.N.
Powrót na górę;| Powrót do listy CENA: 6400


stat4u

Odwiedziny: 1281

Copyright by SMARTNET