Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


JERZY NOWOSIELSKI - " AKT CZARNOBIAŁY " - serigrafia - sygn. 1999 r.

Duża serigrafia  "Akt czarnoniebieski" , o wymiarach ryciny 62 x 44,5 cm , oprawiona w passe-partout i współczesną ramę  (98 x 72 cm). Sygnowana ołówkiem "Jerzy Nowosielski" (prawa dół) oraz (lewa dół) : "E/A 1999" (odbitka autorska) .
Niektóre odbitki tej pracy Profesora Nowosielskiego funkcjonują na rynku sztuki pod tytułem "Pływaczka".
Jerzy Nowosielski  urodził się w 1923 w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).


Stan pracy doskonały !!!
Nie przewiduję zmniejszenia ceny.

antyk