Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


JÓZEF MEHOFFER (1869 - 1946) - "MARTWA NATURA" - olej, płótno, sygn.

Olej na płycie (72,5 x 60 cm) w ramie współczesnej (87,5 x 74,5 cm) . Sygnowany ( środek dół ): "J.M" (jedna z sygnatur Józefa Mehoffera).
Do obrazu dołaczona ekspertyza oryginalności wystawiona przez rzeczoznawcę M. Piotra Michałowskiego z 2006 r. ( skan załączam).
Józef Mehoffer - ur. w 1869 r. w Ropczycach k. Lwowa, zm w 1946 r. w Wadowicach.

Malarz, grafik, dekorator, scenograf, pedagog; obok Stanisława Wyspiańskiego największy polski twórca witraży i polichromii. Uczeń Jana Matejki i uczelni paryskich - Ecolé des Beaux-Arts, Académie Colarossi - rozpoczął swą długą drogę twórczą od współpracy z Matejką przy polichromii Kościoła Mariackiego. Rok 1895 przyniósł mu I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 r. Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był w środowisku krakowskim najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach 1895-1917 uzyskały wymowę kompozycji symbolicznych. Z upodobaniem malował pejzaże łączące secesyjną dekoracyjność ze zdobyczami impresjonizmu.
Stale obecny na rynku sztuki i w zbiorach muzealnych.
Stan znakomity (z lekkim wybrzuszniem płyty).

antyk