Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


JACEK MALCZEWSKI - (1854 - 1929) - "PORTRET JACKA MIKOŁAJCZYKA" - olej/płótno, sygn.

Olej na płótnie 30 x 22 cm  we współczesnej ramie złoconej z aksamitnym passepartout (57 x 47 cm).
Sygnowany (prawa dół): "J. Malczewski".
Prawdopodobnie portret przedstawia Jacka Mikołajczyka, właściciela dworu w Bronowicach. Był on ojcem żony WŁODZIMIERZA TETMAJERA,  ANNY MIKOŁAJCZYKÓWNY.
JACEK MALCZEWSKI (1854 - 1929) - to reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny.  Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Jeden z najbardziej płodnych i obecnie modnych i drogich malarzy epoki Młodej Polski.

Obraz był badany w profesjonalnej pracowni konserwatorskiej dr. Małgorzaty Zyzik w Szczecinie. Nie znaleziono żadnych napraw, uzupełnień, ubytków. Pionowa kreska widoczna na tle głowy postaci, to naturalne zgrubienie splotu płótna.
STAN ZNAKOMITY!

antyk