Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


NORBLIN WARSZAWA - CUKIERNICA PLATEROWA SKRZYNKOWA - około 1883 r.

Platerowa cukiernica skrzynkowa  z przykrywką na zawiasie.
Sygnowana na dnie: "NORBLIN & Co - GALW: WARSZAWA" - znak ten był w użyciu przed 1883r.
Obok numer modelu "1354" i "N", co oznacza srebrzony wyrób z tzw. "nowego srebra", czyli stopu miedzi, cynku i niklu.
 

NORBLIN -  W 1820 syn Jana Piotra Norblina de la Gourdaine – Aleksander Jan Konstanty Norblin wraz z V. Zierem założył zakład brązowniczy „Norblin i Spółka”. Początkowo mieścił się przy ul. Długiej. W 1823 został przeniesiony na Krakowskie Przedmieście. Wytwarzano świeczniki, wazony, ozdoby stołowe i sprzęt do gotowania. Wykonano także cyborium z krucyfiksem i pokrywę ze złoconego brązu do chrzcielnicy dla kościoła św. Aleksandra.

Po kilku zmianach adresu, gwałtownym rozwoju firmy i przejęciu wielu konkurencyjnych zakładów - doszło do powstania giganta, który przybrał nazwę: Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner" w Warszawie.

Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych rozwijała się dynamicznie, z przerwą w okresie I wojny światowej; w II Rzeczypospolitej była jednym z największych polskich przedsiębiorstw metalowych. Fabryką kierował wówczas inż. Stefan Przanowski – znany przemysłowiec, minister przemysłu i handlu.

Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana w 1948r. i funkcjonowała pod nazwą: Walcownia Metali „Warszawa”; w 1982 przekazana na cele muzealne.

Wyroby oznaczone marką "Norblin" wcześniej trafiające na dwór cara Rosji, znajdują się w każdym chyba polskim muzeum i  są przedmiotami poszukiwanymi przez kolekcjonerów i znawców.


Korpus typowy, skrzynkowy,  gładki.

Wnętrze bez złoceń. Nóżki w kształcie kulek.
Przykrywka na zawiasie, zamykanie zatrzaskowe z przyciskiem z przodu.

Wymiary: 12,5 x 9 x 8 cm. 
STAN BARDZO DOBRY. (na ściance przedniej korpusu lekkie nadpęknięcie nie mające żadnego wpływu na użytkowość cukiernicy - pokazuję na zbliżeniu Fot.7).

antyk