Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


IWAN TRUSZ (1869 Wysocko - 1940 Lwów) - "ZAKOLA DNIEPRU" - olej/tektura ok. 1920 r.- z 2 EKSPERTYZAMI

Olej na tekturze (20 x 30 cm ), we współczesnej ramie (42 x 52 cm).
Sygnowany  (prawa dół): "Iw. Trusz".

Do obrazu są  jest dołączone 2 dokumenty:

- certyfikat autentyczności wystawiony 17.2.07. przez prof. Dmitra Gorbaczowa, wybitnego eksperta w zakreie malarstwa ukraińskiego i rosyjskiego, wystawiającego ekspertyzy dla najpoważniejszych europejskich domów aukcyjnych (np. Christie, Sotheby), którego pracę i życiorys dokumentuje państwowa ukraińska witryna www.keytoart. org.ua

- dokument wyników analizy chemicznej farb użytych przez autora z konkluzją, że obraz powstał "w pierwszej ćwiarce XX wieku".

 

   IWAN TRUSZ (1869 Wysocko - 1940 Lwów)- malarstwa uczył się w latach 1892-97 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, J. Unierzyskiego, L. Löfflera, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego, a także jako wolny słuchacz uczęszczał przez kilka tygodni w 1894 do wiedeńskiej Akademii. Po studiach wiele podróżował; odwiedził Rzym, Palestynę, Egipt, Krym (był tam dwukrotnie m.in. z powodu prac nad przygotowaniem ilustracji do Sonetów Krymskich A. Mickiewicza). Na stałe zamieszkał we Lwowie. Tu też miał trzy indywidualne wystawy swoich prac. Od 1902 prezentował także swoje obrazy w krakowskim TPSP. Malował przede wszystkim pejzaże - nastrojowe rozległe stepy i pola ukraińskie oraz krajobrazy ze swoich podróży. Tworzył też portrety i sceny rodzajowe z życia Hucułów. Ponadto zajmował się ilustratorstwem i krytyką artystyczną. Iwan Trusz po raz pierwszy pojechał do Kijowa w roku 1900. Później podróżował tam wielokrotnie. Powstały wówczas obrazy przedstawiające widoki miasta i pejzaże z jego okolic. Często tematem jego prac, był Dniepr, który malował artysta w różnych układach kompozycyjnych, o różnych porach dnia i roku studiując światło zmieniające się nad wodami rzeki. 

Oferowany olej przedstawia zakola Dniepru w okolicach Kijewa i wystawiony jest bez zabiegów konserwatorskich. W dolnym prawym rogu widać odprysk farby obok podpisu. Na życzenie ewentualnego nabywcy obraz może przejść zabiegi konserwatorskie w profesjonalnej pracowni konserwacji dr. Małgorzaty Zyzik w Szczecinie, gdzie można uzupełnić odprysk farby, zmyć naleciałości brudu i położyć nowy werniks. Wszystko na koszt antykwariatu Antyki Bukowski.

Zainteresowanie twórczością Trusza przeżywa renesans. Obrazy jego uzyskują wysokie ceny na światowych aukcjach .

Francuska profesjonalna witryna internetowa ARTPRICE katalogująca wyniki aukcji sztuki na świecie notuje 217 wyników transakcji jego pracami w ostatnich latach, a polska witryna Artinfo - 226 wyników. W chwili gdy to piszę jeden z polskich domów aukcyjnych wystawił do sprzedaży obraz Trusza w porównywalnej wielkości (25 x 35 cm) z ceną 39 000 zł!!!

Oferowany olej jest w stanie bardzo dobrym (wyjąwszy wspomniany odprysk farby).

UWAGA: NIE PRZEWIDUJE SIĘ OBNIŻKI CENY.

antyk