Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


     DAUM NANCY - WAZONIK SZKLANY w technice pâte de jade - Francja, ok. 1930 r. RZADKOŚĆ!!

Wazonik szklany produkcji niezwykle znanej i cenionej firmy DAUM w Nancy, Francja, wykonany ok. 1930 r.  Przy produkcji wyrobów techniką "pâte de jade" wykorzystywano wprowadzoną przez założyciela wytwórni Jeana Dauma kombinację pudru szklanego z masą szklaną, co po wypaleniu w formie dawało niezwykłe efekty artystyczne - tym bardziej ciekawe, że nieoczekiwane: ostateczny wygląd uzyskanego szkła zależał od rozmieszczenia się pudru w masie, na co wykonawcy mieli wpływ ograniczony. Stąd nie ma dwóch identycznych dekoracji...
 
Wytwórnia Szkła Artystycznego DAUM w Nancy została założona w r. 1878 przez Jeana Daima, a po jego śmierci w r. 1885 była prowadzona przez jego synów uzyskując w okresie secesji niezwykłą, światową sławę. To jedyny  producent szkieł artystycznych metodą "pâte de verre" stosowaną (podobno) w starożytnym Egipcie i długo nieznaną w Europie.
 
Wazonik ma podstawę prostokątną, wylewkę także, ale formę korpusu - owalną. 
Sygnatura (jak zawsze w tych szkłach - wydrapana w mokrym szkle) na ścianie bocznej, czytelna, ale trudna w zauważeniu i sfotografowaniu: "DAUM NANCY". Poprzedzona jest krzyżem lotaryńskim - pokazuję czerwoną strzałką.
Na dnie przyklejone 4 czarne filce ochraniające szkło przed uderzeniem o podłoże.
Wymiary: wys. 11 cm, korpus - 17,7 x 7,5 cm. 
Stan doskonały. 
Identyczne szkło, ale w innym kolorze wystawiano na 236 Aukcji Domu Aukcyjnego REMPEX w Warszawie, w r. 2012 z estymacją 2200 - 3300 zł. Pokazuję je na przedostatnim foto.
 
antyk