Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


IWAN KONSTANTYNOWICZ AJWAZOWSKI (1817 - 1900) - "LONG SHIP`S LIGHTHOUSE" - olej/płótno, sygn. 1892.

Olej na płótnie (57 x 101 cm) w  drewnianej, złoconej ramie z epoki (80 x 124 cm).

Sygnowany (lewa dół): "Ajvazowsky" (z uszkodzoną literą "A") - pokazuję na dwóch fotografiach (zwykłej i ze zmienioną szerokością tonalną światła).. 

Zatytułowany i datowany na odwrociu (na blejtramie) ołówkiem: "LONG SHIP`S LIGHTHOUS 1892" (słabo widoczny napis pokazuję na  zdjęciu białymi strzałkami).

Iwan Konstantinowicz Ajwazowski (1817 - 1900 Krym) - malarz rosyjski pochodzenia ormiańskiego, jeden z najbardziej na świecie znanych, cenionych i rozpoznawalnych rosyjskich malarzy. Marynista, którego prace są obecne we wszystkich największych muzeach świata. Zainteresowanych Jego życiorysem odsyłam do encyklopedii i internetu.

LONG SHIP`S LIGHTHOUS, to nazwa słynnej latarni morskiej wzniesionej w XIX wieku na najdalej wysuniętym cyplu Kornwalii w Anglii. Obiekt z ciekawą historią działa do dzisiaj. Po wzniesieniu zakrzątał wyobraźnię wielu malarzy, w tym m.inn. M.W. TURNERA, którego obraz przedstawiający tę latarnię w sztormie należy do najbardziej znanych. W ekspertyzie oferowanego obrazu autorka ekspertyzy zasugerowała, że zapewne Ajwazowski namalował obraz w Ameryce, bo w r. 1892 przebywał w USA. Być może, ale pewne jest, że to angielska latarnia morska. 

Do obrazu dołączone są 4 dokumenty:

- ekspertyza konserwatorska obrazu w świetle UV z dnia 26. 3. 2009 r wystawiona przez mgr Macieja Deptułę, konserwatora dzieł sztuki (pokazuję foto)

- opis konserwatorski obrazu wystawiony j/w.

- ekspertyza oryginalności z dnia 10. 4. 2009 r. wystawiona przez mgr Liję Skalską-Miecik, rzeczoznawcę, historyka sztuki, (pokazuję foto)

- zaświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki o uprawnieniach p. Skalskiej Miecik w zakresie usług rzeczoznawczych dotyczących malarstwa rosyjskiego.

Francuska witryna internetowa Artprice notuje około 1000 (!!!) wyników aukcyjnych dotyczących obrazów Ajwazowskiego w cenach do 600 000 Euro.

Oferowany obiekt MIMO POSIADANIA 2 EKSPERTYZ - oferuję po BARDZO zaniżonej cenie i jest on traktowany przeze mnie jako "DOMNIEMANY AJWAZOWSKI".

antyk