Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


GALLUBA & HOFMANN - figurka ART DECO - "TANCERKA EGZOTYCZNA" - ręcznie malowana, sygn. ok. 1920 r. PIĘKNA!

Figura egzotycznej tancerki w półakcie wytwórni Galluba & Hofmann, Niemcy, sygnowana znakiem używanym ok. 1920 r. Obok wyciśnięty numer modelu - 9887 oraz wyciskane na cokole nazwisko projektanta "R. Rügheimer". Oba wyciski pokazuję czerwonymi strzałkami.
Porcelana biała, malowana ręcznie tylko w partiach stroju, utrzymana w czystym stylu Art Deco.
Galluba & Hofmann  to niemiecka wytwórnia założona w 1888 roku i działająca do światowego kryzysu gospodarczego w 1929 roku w Ilmenau w Turyngii. Manufaktura koncentrowała się na wytwarzaniu wyrobów luksusowych, takich jak figurki, wazony i płyty dekoracyjne. Produkcja szła głównie na eksport do Francji i Stanów Zjednoczonych. Jedynie mniejszość produktów została sprzedana w Niemczech. Firma uzyskała bardzo dużo nagród i wyróżnień za swe wyroby, w tym też prestiżową nagrodę na Światowej Wystawie w Paryżu w 1900 r.
Produkty marki "Galluba & Hofmann" w stylu Art Deco są dziś rzadkością i osiągają odpowiednio wysokie ceny. Na rynku jest duża ilość figurek roznegliżowanych kobietek (prawie półpornograficznych), ale to była masowa produkcja na rynek amerykański.

Obejrzałem w internecie sprzedawane na aukcjach, eBay-u, Allegro i w galeriach figurek tej firmy i znalazłem TYLKO JEDNĄ transakcję z oferowaną tancerką (z innym malunkiem stroju) - ale z uszkodzeniami. To najlepszy dowód na rzadkość tej pięknej figurki.

Wymiary: wys. 18 cm, podstawa - 7 cm.
Stan znakomity.

Zdjęcie podpisu pokazałem w niedoświetleniu, bo w pełnym świetle znika w bieli porcelany.

antyk