Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


STANISŁAW KAMOCKI (1875 - 1944)  - "POD ŚNIEGIEM" -  olej/tektura,  sygn. 

Oej na tekturze (35 x 50 cm) we współczesnej ramie ze srebrnym insertem (44 x 59 cm). Sygnowany  -  (prawa, dół):  "St.Kamocki".

Stanisław Kamocki (Warszawa 1875 – Zakopane 1944) był pejzażystą uważanym za jednego z najwybitniejszych malarzy ze „szkoły Stanisławskiego“. Syn architekta Kazimierza Kamockiego, rysunku uczył się od ojca. W latach 1891-1900 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. W 1900 wyróżniono go srebrnym medalem za krajobrazy. W latach 1915-1919, podczas służby w I Brygadzie Legionów, rysował i malował portrety legionistów. Od 1920 był profesorem malarstwa krajobrazowego w macierzystej uczelni i wielokrotnie wyjeżdżał ze studentami na plenery. Był członkiem kilku stowarzyszeń twórczych, wśród nich Tow. Artystów Polskich „Sztuka“, Tow. Polska Sztuka Stosowana, Tow. Sztuka Podhalańska. Lata okupacji spędził w Zakopanem, nadal zajmując się nauczaniem. Malował przed wszystkim krajobrazy z okolic Krakowa i Podhala, ale także z wyjazdów na Podole i Wołyń oraz ze swoich podróży zagranicznych. Rzadziej malował martwe natury i wnętrza. Jego obrazy odznaczają się wybitnymi walorami dekoracyjnymi. 

 


Francuska witryna Artprice notująca wyniki aukcyjne z ostatnich 20 lat podaje 350 wyników aukcji obrazów olejnych tego artysty z wyraźną tendencją do wzrostu cen.

Stan zachowania obrazu znakomity. Został odświeżony i powerniksowany w profesjonalnej pracowni konserwatorskiej p. Małgorzaty Zyzik w Szczecinie, która pozostawiła lekkie wypuczenie tektury (w kierunku patrzącego) w środkowej partii obrazu.

 

antyk