Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


ERNST BÖHNE & SÖHNE  - RUDOLSTADT - BARDZO DUŻY TALERZ PORCELANOWY (2) -  sygn. ok. 1900 r. (W stylu CAPEDIMONTE)

Bardzo duży talerz porcelanowy, produkcji firmy ERNST BÖHNE & SÖHNE  - RUDOLSTADT, Turyngia Niemcy, sygnowany na rewersie znakiem używanym "ok. 1900 r". "N" pod koroną pięciogwiazdkową naśladowało sygnaturę XVIII - wiecznej wytwórni w Capidemonte obok Neapolu.
Porcelana szkliwiona, dekorowana farbami naszkliwnymi i złoceniami na brzegach też jest utrzymana w stylu wyrobów Capidemonte,.
Talerz bardzo dekoracyjny, z kołnierzem o 8-płatkowym wykroju, z dookolnym szlakiem reliefowym bogatym w barwnie malowane przedstawienia putt pracujących w polu, tańczących, grających itd. W lustrze (też malowany ręcznie) duży harb (nie ustaliłem nazwy).
Talerze z tej serii wyrobów manufaktury ERNST BÖHNE & SÖHNE są poszukiwane przez kolekcjonerów i pojawiają się sporadycznie na aukcjach. Ostatnio widziałem w r. 2018 jedną sztukę na aukcji Domu Aukcyjnego Rempex w Warszawie z estymacją 1400 - 1500 zł i ceną wywoławczą 1200 zł. 

Wymiary: średnica 30 cm, wysokość brzegu - 4 cm.
Talerz posiada z tyłu specjalny (bardzo stary!) stelaż pozwalający zawiesić obraz na ścianie. Mimo długoletniego używania - stelaż nie uszkodził ani na milimetr malunku brzegu talerza - sprawdziłem!

STAN ZNAKOMITY! 
UWAGA: Obok oferuję drugi talerz z tej serii.
antyk