Antykwariat "Antyki Bukowski " www.antykibukowski.pl
Plac Grunwaldzki 70 - 445 SZCZECIN


WOJCIECH KOSSAK - "PORTRET COCKER SPANIELA ARTYSTY" - olej, płótno, sygn. 1941 r.

Olej na płótnie naklejonym na tekturze (36 x 28,2 cm) w świetnej ramce złoconej, (44 x 37 cm), sygnowany (prawa dół) "Wojciech Kossak 1941" .
Na podobraziu odręczny wpis syna autora - Jerzego Kossaka, datowany "1951 r." i poświadczający, że to autentyczny obraz ojca.

WOJCIECH KOSSAK (Paryż 1856 - Kraków 1942) - syn i uczeń Juliusza Kossaka, kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej.

Oferowany obraz jest jedną z kilku wariacji na temat: "Mój cocker spaniel". Przedostatnie zdjęcie w tej ofercie przedstawia obraz Wojciecha Kossaka o tej samej tematyce i tym samym ujęciu kompozycyjnym, wystawiony na aukcji Domu Aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie dnia 22. VI. 2017 r. z estymacją 7500 - 15 000 zł.
  
Kossak namalował ich więcej, ale nie ma potrzeby śledzenia dalszych... Tego typu "powtarzalność" tematu, który podobał się szerokiej publiczności była częstym zabiegiem malarzy polskich w I połowie XX wieku (np. "Polowania w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Ułan i dziewczyna" Jerzego Kossaka, "Góral" Stanisława Górskiego - to tematy wielokrotnie przez autorów powtarzane.
Mina pieska jest FANTASTYCZNA! Wyraża bezwarunkową miłość i oddanie!!

STAN OBRAZU - ZNAKOMITY! Żadnych uszkodzeń i napraw.

Do pracy dołączona jest ekspertyza mgr Ewy Komuszyńskiej - Nagórskiej, biegłej sądowej ds wycen i ekspertyz dzieł sztuki z 12. 11. 2019 r.
Z tego 4-stronnicowego opracowania przedstawiam dwie strony na końcu oferty. Wówczas portret pieska wyceniony został na 7000 zł, ale ostatmnio na rynku sztuki w Polsce nastąpił NIEZWYKŁY skok do góry cen malarstwa wszystkich trzech Kossaków - stąd piesek kosztuje już 8500 zł.

 
antyk